Aksan, müşterilerinin ürün geliştirme projelerinde, malzeme seçiminden, tasarımın son aşamaya getirilmesine kadar yakın bir işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Bu çalışma şekli, prototip aşamalarının hızlı ve başarılı bir şekilde tamamlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Aksan, dövme imalatında kullandığı kalıpların tasarımını ve imalatını kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Müşterinin talep ettiği nihai forma ulaşabilmek için ön-şekillendirme aşamalarında kullanılan kalıpların tasarımı dövme prosesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aksan, kalıp tasarımlarını uzun yılların verdiği tecrübesini yeni teknolojiler ile birleştirerek gerçekleştirmektedir.

Bu işlem Aksan’da CAE teknikleri uygulanarak simülasyon ve doğrulama çalışmaları ile gerçekleştirilir. Tasarımı takip eden kalıp imalatı aşaması için de CAD ve CAM teknikleri kullanılır.

Aksan, sahip olduğu yazılım ve donanım imkanlarını teklifin hazırlanması aşamasından kalıp imalatının gerçekleştirilme aşamasına kadar kullanır. Bu sayede kalıp imalat prosesine hem hız, hem de hassasiyet kazandırır.

Dövme prosesinde, kalıp imalatı, müşteriler açısından zorunlu bir başlangıç maliyeti olarak görünür. Aksan kalıp imalatının maliyetini kullandığı teknoloji sayesinde minimize etmeyi hedefler ve bunu kar amacı gütmeden müşterilerine sunar.

Aksan, ODTÜ – BİLTİR Merkezi (www.biltir.metu.edu.tr) ile kalıp tasarımı ve iyileştirmeleri üzerine işbirliği yapmaktadır. Aynı merkeze bağlı olan Dövme Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı ve Aksan’ın kendi tesislerinde dövme prosesi üzerine yeni uygulamaların gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.